SLİPKNOT TURKEY FAN SİTESİ


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Opeth Albümlerinin Arkasında Yatan Hikayeler

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Opeth Albümlerinin Arkasında Yatan Hikayeler Bir Perş. Haz. 19, 2008 4:04 pmOPETH

Opeth grubuna uzaktan yakından aşina olan hemen hemen herkes grubun konsept albümler yapmaya ne kadar düşkün olduğunu mutlaka biliyordur. Keza şu ana kadar yapmış oldukları birçok albümün (belki de hepsinin) arkasında bir konsept hikaye gizlidir.

Ben de bu başlığı buraya açarak konuyla ilgili bir tartışma ortamı yaratmak istedim. Hem de internet üzerinde yaptığım kısa araştırma sonucu elde ettiğim bilgileri paylaşmak ve bunları tartışmaya açmak ilgi çekici olabilir diye düşündüm.

Hikayeler ile ilgili olarak bilgi sahibi olan pek çok insan vardır mutlaka aramızda. Umarım eğlenceli bir paylaşım süreci olur diyerek Still Life albümünün hikayesini sizlere sunuyorum.

---

"Still Life", kabaca değinmek gerekirse, bağnaz insanların arasında yetişen ve inançsızlığından ötürü kafir damgası yiyerek köyünden kovulan isimsiz bir adamın, on beş yıl sonra sevdiği kadın Melinda için geri dönmesi üzerine kurulu.

The Moor; kahramanımızın inançsızlığı nedeniyle kendi köyünden nasıl kovulduğunu anlatıyor. Aşağıdaki satırlardan da anlaşılacağı üzere, yerel halk onu kafirlikle damgalamış ve kendisini uğursuzluk getiren Yunus Peygamber'e benzetmiştir


I was taken away from my plight
A treason bestowed to the crowd
Branded a jonah with fevered blood
Ungodly freak, defiler


Dönüşü üzerine bu insanlara karşı duyduğu öfke ve kin tekrar gün ışığına çıkar. Herkesten nefret etmektedir. Bir kişi dışında; Melinda...


There is no forgiveness in these eyes
For any of you but one
Dispel the mist for now
Melinda is the reason why I've come


İkinci parça "Godhead's Lament"te; toplum dışına itilmiş olan kahramanımız köye dönüşünü gizli tutmaya çalışmaktadır. Olası sonuçları kafasında tartar, geri dönmesinin nelere yol açabileceğini düşünür. Fakat tüm risklere rağmen artık sevgilisini uzaktan izlemek kendisine yetmemektedir. İnsanların ona nefretle, aşağılayıcı tavırlarla, tecrit edilmiş olduğunu yüzüne vururcasına bakacaklarını bilse de, karşı koyamaz sevgisine ve dönmeye karar verir. Kendini bir şekilde gizleyecektir elbette. Onun için tek bir gaye vardır; Melinda' ya kavuşmak.


Sly smile, poisoned glare behind
Undisguised manmade nova
Mute cry, don't dare to tread
Searing beams tracking you down


Köyde geçirdiği ilk gece de bir şiir yazar; bu daha çok sevgilisine yazılmış bir mektup gibidir. İşte üçüncü parça "Benighted" bu mektup ve sesleniş üzerine kuruludur. Yazdığı satırlarda kendisiyle birlikte gelmesi için Melinda'yı ikna etmeye çalıştığını görürüz.


Bu gece gel; buralardan, acılarımızdan ve paramparça yaşantılarımızdan uzaklara gidelim...

"Moonlapse Vertigo" daha çok bir hatırlatıcı gibidir. Eğer insanlar orada olduğunu anlarlarsa kendisini anında öldüreceklerdir. Kaçacak vakti olmadığını da anlayarak son kez Melinda' nın sevgisini test etmek ister.

Sonunda gece olur. Melinda görünür gecenin içinde. Güzelliğini anlatabilmek için kelimeler yetersiz kalır. Onun gönlünü almak için yaptıkları işe yaramaz, kız lanetler savurarak bir rahibe olduğunu söyler fakat adam vazgeçmez; sırtına dayanır Melinda' nın, içindeki boşluğu biraz olsun doldurmak için ancak onu da yapamaz. Cesareti kırılmıştır iyice ve Melinda' ya sırf onu görmek için ne kadar büyük bir risk aldığını anlatır. Kendi manevi zaaflarından bahseden genç kadın, onu hala sevdiğini kahramanımıza anlattığında, buna kendisi bile şaşırmıştır. Melinda'nın söylediği en son sözleri de içeren parça, yaklaşmakta olan fırtınaya dair tatsız ipuçları vererek sonlanır.


r0;Sözüm verildi şu anda; ancak kalbim senindir hâlâr1;


"Serenity Painted Death" kahramanımızın uyanarak, Melinda'nın yerde yatan cansız bedenini görmesiyle başlar. Boğazı kesilerek öldürülmüştür.


Ripped from my embrace
Melinda reflected in shafts
Red line round her neck
Met the earth in silence


İçinde biriktirmiş olduğu tüm acı ve öfke bir anda patlak verir. Kendinden geçmiş bir vaziyette öldürebildiği kadar insanı katleder. Öfkesi yavaş yavaş dinip de kendine geldiğinde, "The Council Of The Cross" tarafından ele geçirilmiş vaziyette bulur kendini.

"White Cluster" yakalanan adamın idamını anlatmaktadır. Konsül'ün yakaladığı adamın yüzüne işlediği günahlar bir bir vurulur. Herkes onun ölüm gününde beyazlarını giyer. Cellat dar ağacındaki adamın boynuna ipi geçirir. Asılmadan önce kendisine 1 dakikalık bir zaman tanır. Öldüğünde Melinda' yı görür hemen orada, arkasında. Kolları kendisi için açılmış vaziyette


And the last sight I did see is still here
Beckoning right behind me

affraid


_________________
Kullanıcı profilini gör http://slipknoturkey.the-up.com

2 Geri: Opeth Albümlerinin Arkasında Yatan Hikayeler Bir Perş. Haz. 19, 2008 4:52 pm

Çok İlginç BiR Hikaye White Cluster Bölümü Çok İlginç Yav :S:S

Kullanıcı profilini gör http://www.soccercenter.net

3 Geri: Opeth Albümlerinin Arkasında Yatan Hikayeler Bir Perş. Haz. 19, 2008 5:09 pm

hayatta bakış açılaraı nekadar farklı çok ilginç öle işte yaaa...


_________________
Kullanıcı profilini gör http://slipknoturkey.the-up.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz